• en
 • nevet-img nevet-img

  26 דצמ 2022

  ארוחת עשר – באיזו שעה הגוף רעב בבוקר?

  חברת צוות בארגון נבט

  מה קורה לילדים שלא הביאו ארוחת עשר מהבית כמו שאר הילדים? הילדים האלו לא רק יהיו רעבים בשעה שהגוף שלהם ידרוש מזון, הם גם יסבלו מתחושה של בושה. ייתכן מאוד שירצו לצאת מהכיתה כדי להמנע מהסיטואציה המביכה ויתחילו לשוטט ברחבי בית הספר. המחיר של ההתרחשות הזו הוא יקר, כיוון שאת חומר הלימוד שיפסידו, לא ישלימו ברוב המקרים. והרי לנו מקרה קלאסי ועצוב של התדרדרות תהליך הלימוד והכל בגלל ארוחת עשר שלא חיכתה לילד בתיק, בשעה שכל הילדים הוציאו כריכים והזינו את הגוף שלהם בזמן.

  זו הסיבה שעמותת נבט בחרה לפעול בתוך בית הספר, זו הדרך שלנו להשפיע על הילדים בכל השכבות, מהיסודי ועד לתיכון. אנו לא מתעסקים כלל בסיבה שהילד לא קיבל ארוחת עשר לילדים מהבית. לפעמים אלו משפחות הנמצאות במצב סוציו-אקונומי נמוך ולפעמים אלו משפחות "רגילות" אשר מתמודדות עם מצב חריג כמו מחלה של אחד ההורים או כל סיבה אחרת, כך נוצר מצב שהילד יוצא מהבית ואף אחד לא דאג לו לארוחת עשר.

  כאן אנחנו נכנסים לתמונה, בבתי הספר הנמצאים בהסדר איתנו, מחכים כבר כל המרכיבים לכריך בריא ומזין, צוות המורים וכל מי שמעורב, מכינים את ארוחת העשר לפני שיום הלימודים מתחיל. אלו שהגיעו בלי ארוחת עשר לילדים יודעים שאפשר לבוא לחדר המזכירות ולקחת מהסלסלה כריך טרי שהוכן הבוקר, כך שבשעה עשר בבוקר, כשכולם יוציאות ארוחה מהתיק, גם הם יוציאו את הכריך ולא ירגישו חריגים. בנוסף לעובדה, שיזינו את גופם בזמן ויהיו פנויים ללמידה ולהזדמנות שווה כמו לשאר התלמידים.

  מסתבר שהכריך התמים הזה הוא אינו סתם כריך, הכריך מהווה כרטיס לילד לשוויון הזדמנות ללמוד ולהצליח למרות החוסרים מהבית. בלי הכריך הזה, הדלת נסגרת, ההזדמנות מתרחקת מהישג היד, כך שילד שנתוני הלמידה שלו היו ממוצעים פלוס או מינוס, יכול למצוא את עצמו מחוץ לספסל הלימודים והכל בגלל ארוחת עשר שלא חיכתה לו בזמן בתיק. לא בכדי הפתגם האפריקאי הידוע – "דרוש כפר שלם כדי לגדל ילד אחד."

  אנחנו לקחנו על עצמינו את האחריות להיות הכפר של הילד בנושא הזה. שלא יחסר לו דבר בנקודת הזמן הכה רגישה הזו. אנו מלאי תקווה שיצטרפו אלינו כמה שיותר בתי ספר, כדי שילד המגיע ליום לימודים, יקבל את תשומת הלב החשובה הזו, ולא יפריע לו דבר בשלב הלימוד, הצמיחה וההתפתחות.

  ההורים והמורים יודעים שיש להקפיד על ארוחת עשר לילדים. למרות זאת, לא כל המבוגרים מקפידים על ארוחה כזו עבור עצמם. מי מאתנו מכיר יום שמתחיל עם קפה אותו לוגמים ברגע האחרון ורצים אל היום באיחור. מי שלא הכין לעצמו משהו לאכול, ימצא את עצמו עם בטן מקרקרת עוד לפני השעה 11:00.

  הגוף שלנו הוא מכונה רגישה וחכמה, כדי שיעבוד כמו שצריך ויתן לנו את התפקוד המקסימלי עלינו לדאוג להזינו בזמן. הילדים היקרים שלנו, בשעות הבוקר נמצאים בבית הספר ונדרשים לריכוז ולתהליכי למידה חשובים. אם יאכלו ארוחת עשר לילדים בזמן, יש להם סיכוי טוב לקבל את מה שבית הספר מעניק להם. אם לא יאכלו ארוחת עשר בזמן, סביר להניח שיהיו רעבים, דעתם תהיה מוסחת, אולי יתחילו להפריע, יגלו עצבנות וקוצר סבלנות ללמוד.

  אולי תאהב גם

  nevet-img

  אלפי ילדים בישראל מחכים שתעניקו להם
  ארוחה מזינה ובריאה

  לתרומה >>